MENU CLOSE
Ritums

Continue the tradition -
come and join us!

10. janvārī plkst. 18.00 Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A, notiks Vecumnieku novadā tapušās īsfilmas “Rudzu spēks” prezentācija.

Filmā tiek atspoguļotas Zemgales ainavas, muzikālo fonu veido latviešu tauta dziesmas un melodijas, kas ir ilustrētas ar krāšņu video materiālu. Audio un vizuālo īsfilmas materiālu var izmantot arī skolēnu mācību vielas apguvē gan latviešu valodas, literatūras, gan mūzikas un mākslas, gan mājturības un tehnoloģiju mācību stundās.

Sena tradīcija, kas sakņojās Zemgalē ir iešana budēļos. Tie ir maskoti  tēli – vīrieši, kas ir saģērbušies kažokos, ar konusveidīgām  no rudziem pītām cepurēm galvās. Maskotie tēli visus savus apģērba gabalus velk uz otru pusi vai tas būtu kažoks, krekls vai cimdi, jo  tas simbolizē neikdienišķo, kaut ko neierasto, nezināmo. Vienmēr centās sejas nomaskot tā, lai ejot gājienos no mājām uz mājām, neatpazītu ienācējus.

Budēļu gājienos parasti gāja februāra mēnesī līdz Meteņiem, kas iezīmē pavasara iestāšanos. Budēlis ir  simbolisks tēls, kas mudina ļaudis nepadoties tumsas un ļaunuma ietekmei, veicina labo, vairo prieku un nes mājās svētību, tāpēc budēļu gājienos vēlējās piedalīties ikviens vīriešu kārtās pārstāvis. Arī mūsdienās budēļus ļoti gaida tajās mājās, kas apzinās šo lietu nozīmīgumu.

Lai varētu iet budēļu gājienos, jau vasarā ir jāveic sagatavošanas darbi – jāuzpin budēļu cepures no rudziem. Īsfilmā “Rudzu spēks” dokumentēta budēļu cepuru pīšanas tradīcija Vecumnieku novadā, kas ļauj katram interesentam iepazīties ar šo materiālu, lai izprastu vienu no latviešu unikālajām tradīcijām.

Visi interesenti ir laipni aicināti apmeklēt filmas prezentāciju, Tās laikā būs iespēja satikties ar filmas veidotājiem, iepazīt maskošanās tradīciju kā arī piedzīvot īsfilmas pirmizrādi.

Īsfilma no 2018. gada 11. janvāra būs pieejama bezmaksas vietnē: www.vecumnieki.lv

Īsfilma “Rudzu spēks” tapusi, pateicoties biedrībai “Zemgales Mantojums”, Vecumnieku novada domei, Latvijas Kultūrkapitāla fondam, Zemgales plānošanas reģionam un AS “Latvijas Valsts meži” .

budeli bildedads