MENU CLOSE
Ritums

Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” izstāžu zālē, Jaunielā 29A no 14. septembra līdz 10. oktobrim būs skatāma tautas lietišķās mākslas izstāde “Baltais rokdarbu ceļš”, kas veltīta ilggadējai Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” vadītājai Dagmārai Prībergai, kura devusi ievērojamu ieguldījumu tautas lietišķās mākslas nozares attīstībā.

Dagmāra Prīberga visu mūžu ir aktīvi darbojusies tautas lietišķās mākslas nozarē un daudz strādājusi pie nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un nodošanas tālāk, izstrādājot dažādus projektus un publikācijas. D. Prīberga 30 gadus ir vadījusi TLMS “Bārbele”, ir Tautas daiļamata meistare un Latvijas Amatniecības kameras Goda meistare tekstilrokdarbu amatos.

Meistares mīlestība vienmēr ir bijusi tieši mežģīnes, viņa ir teikusi “Ja skatās uz mūsu Zemi no kosmosa, tad lielie baltie kontinenti un okeāni savijās robotos mežģīņu rakstos, reizēm slēpjoties pelēkos vai baltos mākoņos. Savus režģus kontinentu kartēs iepin ceļi, upes, meži un lauki. No dabas gan stiprus, gan smalkus pinumus rada arī cilvēks. Sākot no vareniem režģiem tiltu arkās, katedrālēs un augstceltnēs līdz greznajām mežģīnēm tērpos, kuru klātbūtne neiztrūkstoša visās Eiropas tautu kultūrās.” Pateicoties D. Prībergas veiktajiem pētījumiem un darbam knipelēšanas prasme ir ierakstīta nemateriālā kultūras mantojuma vērtību sarakstā.  

Izstādē ikvienam interesentam būs iespēja ieskatīties mazā daļā no D. Prībergas radošās darbības, kas iepazīstina ar meistares plašo rokdarbu prasmju spektru - izšūšanu, mezglošanu, adīšanu, tamborēšanu un knipelēšanu.

Izstādi “Baltais rokdarbu ceļš” papildina TLMS “Bārbele” vadītājas Gitas Prībergas darbi, kura mīlestību uz rokdarbiem ir mantojusi no savas mammas un ir gatava turpināt iet balto rokdarbu ceļu.

Izstāde skatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Ieejas maksa 1.00 EUR.

Izstāde tapusi ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Izstādes norise plānota, ievērojot valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus – izstāžu zālē tiek ielaists viens apmeklētājs vai viena mājsaimniecība. Apmeklējot kultūras centru, jālieto mutes un deguna aizsegs.

 K170664