MENU CLOSE
Ritums

Turpini tradīciju -
nāc un pievienojies arī Tu!

Piektdien, 22. septembrī plkst. 19.30, AB dambī notiks Baltu vienības dienai veltīts pasākums. Tā laikā tiks iededzinātas divas īpaši veidotas ugunszīmes, kā arī notiks Rīgas folkloras kopu priekšnesumi un sadziedāšanās. Vienu ugunszīmi veidos Latvijas mākslinieks Kārlis Īle, otru – Lietuvas mākslinieki Vitauts un Ķestutis Musteiķi. Divas iecerētās zīmes, kuras nedēļas garumā tiks veidotas uz vietas AB dambī, uzsver baltu tautu vienotības ideju.

Ugunszīmju veidošana sāksies jau pirmdien, kad abu valstu mākslinieki sāks gatavot koka konstrukcijas, kuru augstums sasniegs pat 6 metrus! Vitauts un Ķestutis Musteiķi ir vieni no pazīstamākajiem dažādu vides objektu māksliniekiem Lietuvā. Viņi regulāri piedalās svētkos un konkursos, kur veido ledus skulptūras un ugunszīmes gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Rīgā viņi veidos lietuviešu ugunszīmi ar nosaukumu “Vārpsta”, kuras pamatā būs Pasaules koks, kas papildināts ar dažādiem ornamentiem un lietuviešiem nozīmīgiem simboliem – putniem. Savukārt latviešu ugunszīmes nosaukums ir “Augšup”, kas tiks veidota stilizēta kristāla formā. Iededzinot zīmi, tā sāks lēni griezties un celties augšup, lai sakļaujoties veidotu vienotu veselumu. Ugunszīmes autors Kārlis Īle ir veidojis arī ledus, sniega, granīta, bronzas un koka skulptūras. Latvijā nav otra tik daudzpusīga tēlnieka, kura darbi starptautiskajos festivālos izpelnījušies tik daudz zelta godalgu.

Rīgas iedzīvotāji un viesi 22. septembrī tiek aicināti uz svinīgo sarīkojumu AB dambī, kas sāksies plkst. 19.30. Pasākumā izskanēs latviešu, lietuviešu un prūšu dziesmas, piedalīsies publicists, Latvijas Radio 1 personība Eduards Liniņš. Iestājoties tumsai, notiks ugunszīmju aizdegšana. Turpinājumā koncertu sniegs Rīgas folkloras kopas “Grodi”, “Vilkači”, “Budēļi”, “Banga” un “Vilcenes”.

Pasākuma mērķis ir parādīt mūsu tautas vēlmi un cīņu pēc brīvības kā toreiz, tā arī tagad.

Baltu vienības diena tiek atzīmēta pieminot 1236.gada 22.septembra vēsturiskos Saules kaujas notikumus, kad zemaiši un zemgalieši kopīgi sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. 2000. gadā Latvijas un Lietuvas parlamenti Baltu vienības dienu pasludināja par oficiālu svētku dienu, tajā tiek akcentēta abu tautu tuvā radniecība.

Pasākumu organizē Rīgas dome, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” un Latvijas folkloras biedrība.

Ieeja pasākumā bez maksas.Baltu vienibas diena Riga 22.09.2017 Copy