MENU CLOSE
Ritums

No 17. augusta līdz 6. septembrim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” Jaunielā 29A būs apskatāma tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” un tautas lietišķās mākslas studijas “Vāpe” darbu izstāde “Sestdienas vakars”.

Laika ritumā mainās gadsimti, bet ir tradīcijas, kuras cilvēce saglabā no paaudzes paaudzē un tādas tradīcijas ir daudzām tautām. Latviešiem jau izsenis viena no tradīcijām, kas saglabāta arī mūsdienās, ir pirtī iešanas tradīcija.

Čakli strādājot ir pagājusi darba nedēļa, un ir laiks sakopt miesu un garu. Latvietis ar tīru drēbju kārtu un linu dvieli dodas uz “melno” pirti, lai no turienes atgrieztos balts un tīrs. Ne viens vien, no tās iznākdams, saka: “Esmu kā no jauna piedzimis!”  Senie latvieši pirti dēvēja par Laimas un Māras baznīcu.

Pirts ir nesaraujami saistīta ar cilvēka mūža ritējumu un godiem. Mūsu senči patiesi tur bija ieraudzījuši šo pasauli pirmo reizi. Diemžēl daudzus gadus ir bijis pārrāvums šajās tradīcijās. Šobrīd interese par pirts tradīciju atkal atdzimst. Apgūstam pirts zinības, studējam folkloru un etnogrāfiju. Mēs atkal ejam pļavās siet slotas un vākt augus tējām, aužam linu dvieļus, palagus un paklājus pirts rituālam. Pēc laba pirtnieka pēriena, lai nezustu siltums un enerģija, mūs gaida siltas zeķes un lielais lakats, kurā ietīties.

Izstādē redzētais noteikti radīs pirts rituāla maģisko sajūtu un spēku.

Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.

Ieejas maksa izstādē:

pieaugušiem EUR 1.00,

pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70.

sestdiena