MENU CLOSE
Ritums

Tautas lietišķās mākslas studija „Dzīne” šogad atzīmē savu 45 gadu jubileju ar izstādi „45 gadskārtas”, kas norisinās Kultūras un tautas mākslas centrā „Ritums” Jaunielā 29A no 2019. gada 30. maija līdz 30. jūnijam.

Kokgriezēju studijas pirmsākumi meklējami 1974.gada oktobrī - tolaik to vadīja tēlniece Betija Strautniece. Kopš 2009. gada studijas vadītājs ir Krišs Erdmanis. TLMS “Dzīne” ik gadu aktīvi piedalās izstādēs un pasākumos, kā arī iesaistās Latvijai nozīmīgu tradīciju saglabāšanā un turpināšanā arī mūsdienīgā formā. Pieminot studijas nosaukuma izcelsmi, jāpaskaidro, ka dzīne ir jauns egļu dzinums. Koks aug, katru gadu veidojot vienu jaunu gadskārtu, kas šķērsgriezumā atgādina gredzenu - jo vecāks koks, jo vairāk gadskārtu. Tāpat kā  koki, ik gadu arī TLMS “Dzīne” savam dzīves gājumam pievieno jaunu gadskārtu, šogad jau četrdesmitpiekto! “Dzīnes” meistariem ik gadu top arvien jaunas idejas, kuras pārtop taustāmos darbos. Izstādes ekspozīcijā var aplūkot karotes, abras, koka tupeles un citus sadzīviskus priekšmetus, kā arī dažādas skulptūras un ciļņus.

Ja citi meditē dziedot vai aužot, tad studijā “Dzīne” to dara grebjot koku. Šīs prasmes var salīdzināt, jo tas viss ir pacietīgs un ilgs darbs. Darbojoties radoši par laiku nevar domāt, tikai tad veidojas tādi īsti sirdsdarbi. Studija “Dzīne” ir vieta, kurā pulcējas cilvēki, kuriem koks ir mīļš materiāls ar kuru darboties un veidot īpašus darbus. Agrāk veidot darbus no koka bija nepieciešamība, jo veidoja darbarīkus, galda piederumus, pat apavus. Mūsdienās ir citādāk, tiek veidoti vairāk dekoratīvi darbi, kas parasti tiek nolikti goda vietā, lai gan studijas vadītājs Krišs Erdmanis uzsver, lai izgatavotās lietas izmanto ikdienā, jo tikai tā var izjust lietu vērtību. Protams roku darbs ir liela vērtība, tāpēc izgatavotās lietas bieži vien tiek dāvinātas. Viņaprāt, amata prasmju nākotne ir iespēja vairāk mainīt ikdienas ritmu, iet uz studiju un meditēt katram savā veidā.

Izstāde skatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00

Ieejas maksa izstādē:

pieaugušiem 1.00 EUR,

pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma 0.70 EUR.

Izstādes tapšanu atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.

 

Gadskartas web