MENU CLOSE
Ritums

Tautas lietišķās mākslas studija “Valdziņš” aicina uz 45 gadu jubilejas izstādi “Rakstu raksti izadīti”, kas apskatāma Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A, no 2019. gada 20. decembra līdz 2020. gada 12. janvārim.

Studijas “Valdziņš” bagātība ir adījumu etnogrāfisko rakstu dažādība. Studijas darbības mērķis ir pārmantot un saglabāt tautas kultūrā paliekošās estētiskās vērtības, tās attīstīt padarīt krāsainākas, bagātākas un nodot nākamajām paaudzēm.

Tautiskie raksti senčiem kalpojuši kā aizsargs pret dabas spēkiem un parādībām. Agrāk latvieši bez cimdiem negāja ārā no mājas, jo raksta simboli aizsargāja no ļaunuma. Savukārt šī mantojuma ģeometriskais raksturs ir izskaidrojams ar cenšanos parādīt darba ritmiskumu. Tādēļ studijas dalībnieces savā radošajā darbībā apgūst etnogrāfiskos rakstus un tradīciju pētot muzeju fondu materiālus, kuros tieši adīšana ir atklāta kā izplatītākā rakstaino rokdarbu tehnika.

Studijas dalībnieki pievērsušies cimdu, zeķu un pirkstaiņu adīšanai, jo tur visvairāk var pielietot krāsu mākslu un rakstu kompozīcijas. Mazajā dūrainītī var parādīt visu latviešu tautas pagātni un stiprumu!  Darbā autors var ieadīt savu dvēseli, fantāziju un domas.

Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas “Valdziņš” pirmsākumi meklējami 1974. gadā, kad rokdarbu pulciņš uzsāka darbību Maskavas rajona kultūras namā un pievērsās savai profesionālai izaugsmei.  1985. gadā “Valdziņš” ieguva tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Ilgus gadus studijas vadītāja bija tās dibinātāja Dzidra Sabule, no 2017. gada studiju vada Sandra Lismane.

Jubilejas izstādi papildina arī tautas lietišķās mākslas studiju “Rota” un “Plastika” darbi.

Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00. Ieejas maksa 1.00 EUR, bērniem, pensionāriem 0,70 EUR.

Izstāde tapusi ar RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

 

Valdzins web