MENU CLOSE
Ritums

Turpini tradīciju -
nāc un pievienojies arī Tu!

No 6. februāra plkst. 12.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” YouTube kanālā būs pieejama sarunu cikla “Aīdas istaba” sestā sērija “Meteņi. Pavasara sākums”, kurā ciemosies Reinis Pļaviņš. Sarunas noslēgumā dzirdēsim muzikālu priekšnesumu Aīdas Rancānes, Reiņa Pļaviņa un folklorista Jāņa Jasjukeviča izpildījumā.

Reinis Pļaviņš ir pieredzējis aldaris, kurš uzauga Rīgā, bet vasaras pavadīja Valmieras un Saulkrastu pusēs pie radiniekiem. Tur apgūtas zināšanas, kas vēlāk palīdzējušas unikālu alus šķirņu radīšanā. Sarunā ar folkloristi Aīdu Rancāni viņš dalīsies savās pārdomās par latviskumu, radošumu un par to, kāpēc nepieciešams svinēt latviešu tradicionālos svētkus. Atbildot uz jautājumu, kāpēc tiek svinēti tradicionālie gadskārtu svētki viņa uzņēmējdarbības vidē, Reinis Pļaviņš atbild: “Nākotnes valsts un tās labklājība būs atkarīga no tā, cik liela būs tās konkurētspēja globālajā radošuma konkursā. Augstāka pievienotā vērtība būs tām valstīm, kuras būs radošākas un radošums veidojas sajaucot unikālo pieredzi ar ikdienas situāciju, līdz ar to veidojas produkts ar augstu pievienoto vērtību.”

Meteņi ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām jeb ziemas un pavasara saulgriežiem, iezīmējot pavasara tuvošanos. Meteņos no salmiem tiek darināti tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti – tā tiek projām raidīta ziema.

Sarunu cikls “Aīdas istaba” tiek veidots ar mērķi piedāvāt plašam sabiedrības lokam brīvi pieejamu un viegli uztveramu materiālu, kurā izzināta tradicionālo svētku norise, tradīciju jēga, nozīme un simbolika, kā arī to izpausmes mūsdienu pasaulē. Nākamajās sarunu cikla sērijās tiks apskatīti latviešu gadskārtu svētki Ūsiņi un Lielā diena. Savukārt vasarā iznāks sarunu cikla “Aīdas istaba” daļas par latviešu godiem krustabām, vedībām un bedībām.

 

Aidas istaba foto publicitatei

AidasIstaba