MENU CLOSE
Ritums

Turpini tradīciju -
nāc un pievienojies arī Tu!

31. martā no plkst. 12.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” Youtube kanālā būs skatāms skaists koncerta video ieraksts “Spoža zvaigzne pārtecēja. Radības”, kas ļaus ielūkoties cilvēka dzīves ceļa sākumā no tradicionālās kultūras puses, ietverot, dziesmas, rituālās darbības un tradīcijas.

Cilvēka dzīves ceļš sākas ar piedzimšanu. Taču vienlaicīgi bērna piedzimšana ir arī kopienas, dzimtas un vecāku dzīves turpinājums. Rituāli, kas nodrošina šādu turpinājumu, sākas jau krietnu laiku pirms paša piedzimšanas notikuma – kāzās un turpinās līdz pat krustabām. Taču cilvēka mūža godu kontekstā, mūsdienās radību rituālais komplekss ir mazāk pazīstams un daudzināts. Radības, radīšana ir dievišķs process, kā rezultātā pasaulē ienāk jauna dvēselīte, kas latviešu folklorā salīdzināta ar spožu zvaigzni pie debesīm. Šobrīd dabā ir pavasaris, notiek atdzimšana, viss dzīvais piepildās ar enerģiju, lai dotu sākumu jaunajam. Tas ir īstais laiks radību noslēpuma iepazīšanai un sajušanai.

Koncerta video veido deviņas daļas, kas iezīmē brīnumaino bērna piedzimšanas notikumu sievietes un viņas ģimenes dzīvē, un tās ir – briešana, gaidīšana, pirts kurināšana, vaļā vēršanās, pēršanās Laimas pirtī, ziedošana Laimai, mūža likšana, raudzības un pirtīžas. Tajā skan latviešu tautas dziesmas un mūzika par radību tēmu, kuru papildina saruna par radībām un ar tām saistītām tradīcijām mūsdienu izpausmē.

Koncertā piedalās ģimeņu folkloras studija “Garataka”, folkloras kopa “Grodi”, tautas mūzikas grupa “Teikas muzikanti”, sievu folkloras kopa “Vilcenes”, folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači” no Rīgas, Rucavas sievas no Kurzemes, Medņevas etnogrāfiskais ansamblis no Latgales un folkloras kopa “Pērlis” no Vidzemes, kā arī topošā mediķe Aivija Stugle un Strelču ģimene no Rīgas.

Koncerta video tapis pateicoties Rīgas valstspilsētas pašvaldībai.

 

P1077786