MENU CLOSE
Ritums

Turpini tradīciju -
nāc un pievienojies arī Tu!

2022. gada 6. jūlijā plkst. 18.30 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā, Ieriķu ielā 43A, ģimeņu folkloras kopa „Berendejka” un jauniešu folkloras grupa „DAR” aicina visus uz slāvu vasaras saulgriežu pasākumu „Iesim, meitas, pīsim dziesmas vainagā!”.

Pasākumu laikā klātesošie varēs iepazīt slāvu vasaras saulgriežu tradīcijas, būs iespēja iemācīties izveidot „dejojošu” lelli no zāles. Skanēs Jāņu un Ivana Kupalas dziesmas, kā arī citas pazīstamas un mazāk pazīstamas liriskas un jautras latviešu un krievu dziesmas. Būs rotaļas un sadancošanās!

Ivana Kupalas svētki ir tie paši vasaras saulgrieži, kurus svin latvieši Jāņos. Slāviem vasaras saulgriežus no seniem laikiem svin saskaņā ar Jūlija kalendāru – no 6. uz 7. jūliju.  Izdarības un tradīcijas Ivana Kupala svētkos ir vienādas ar latviešu vasaras saulgriežiem – Jāņu zāļu plūkšana, vainagu pīšana, dziedāšana, dejošana un lēkšana pāri ugunskuram. Uguns un ūdens ir galvenie svētku simboli. Ugunskurs ir obligāts svētkos un tam jādeg visu nakti, lai atbaidītu tumsas spēkus. Pie ugunskura tika sarīkots mielasts, kura laikā cienāja ar putru, olām, speķi, pankūkām, alu. Līdzīgs ir arī ratu ripināšanas rituāls – gaismas simbols. Kupalas naktī nedrīkstēja gulēt, jo visi ļaunie gari atdzīvojās, līdz ar to cilvēki negulēja, dziedāja, dejoja, sagaidīja sauli.

Ivana Kupalas tradīcijas ir saglabājušās Baltkrievijā, Ukrainā un Krievijā reģionos, kas robežojas ar šīm valstīm (Smoļenskas, Brjanskas, Pleskavas, Belgorodas un citos apgabalos).

Ieeja pasākumā bez maksas.

 

Slāvu vakars